Општина Чрна на Корушка

општина во Словенија

Општина Чрна на Корушка (словенечки: Občina Črna na Koroškem) — општина во Корушкиот регион, северна Словенија. Во 2020 г. населението броело 3.285 жители.[1] Седиште е паланката Чрна на Корушка. На исток општината се граничи со Австрија, поточно со округот Фелкермаркт (Великовец).

Општина Чрна на Корушка
Občina Črna na Koroškem
општина
Topla-kmetija.JPG
Грб на Општина Чрна на Корушка
Грб
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЧрна на Корушка
Управа
 • ГрадоначалникРомана Лесјак
Површина
 • Вкупна156,0 км2 (600 ми2)
Население (2020)[1]
 • Вкупно3.285
 • Густина2,1/км2 (5,5/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоcrna.si

ГеографијаУреди

The municipal area stretches along the upper Межа Valley at the confluence of the Meža River with its tributary Јаворски Поток. Околниот венец Караванки и Камничко-савињските Алпи го опфаќаат масивот Пеца на австриската граница на северозапад, со врвот Кордежева Глава кој достигнува 2.126 м. Општината ужива популарност меѓу планинарите поради својата живописна околина.

Населени местаУреди

Општината ги опфаќа следниве населени места:

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врскиУреди