Општина Анкаран

општина во Словенија

Општина Анкаран (словенечки: Občina Ankaran) — општина во југозападна Словенија. Седиште и единствено населено место е приморското гратче Анкаран. Создадена е во 2011 г. со одвојување од Градската општина Копер.[3] Во 2020 г. населението броело 3.224 жители.[2]

Општина Ankaran
Občina Ankaran
општина
Грб на Општина Ankaran
Местоположба на општината во Словенија
Местоположба на општината во Словенија
Земја Словенија
СедиштеАнкаран
Управа
 • ГрадоначалникГрегор Стрмчник
Површина[1]
 • Вкупна8,0 км2 (30 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно3.224
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоobcina-ankaran.si Уредете го ова на Википодатоците

Наводи

уреди
  1. „Občina Ankaran“. Statistični urad Republike Slovenije. Архивирано од изворникот на 2020-02-06. Посетено на 5 февруари 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  3. „Decision on the Establishment of the Municipality of Ankaran“. Official Gazette. 9 јуни 2011. Посетено на 18 јуни 2017.

Надворешни врски

уреди