Омусати (Omusati) e еден од четиринаесетте региони на Намибија. Административен центар на регионот е градот Оутапи. Името на регионот потекнува од овамбоанскиот збор за дрвото мопане, кое пак вирее во регионот.

Омусати
Omusati
регион
Местоположба на Омусати на картата на Намибија
Местоположба на Омусати на картата на Намибија
ДржаваНамибија
Адм. центарОутапи
Управа
 • ГувернерЕрки Енџала[1]
Површина[2]
 • Вкупна26,551 км2 (10,251 ми2)
Население (2011)[3]
 • Вкупно243,166
 • Густина9,2/км2 (24/ми2)
Часовен појасUTC+2
ИЧР (2017)0.617[4]
medium · 9th

Географија уреди

Регионот се наоѓа во северна Намибија. Во регионот се наоѓаат и водопадите Руакана, кои се високи 120 метри и широки 700 метри. Дополнително, во регионот се наоѓа и Омугулугвомбаше, местото кое одиграло значајна улога при борбата за независност на Намибија. На север регионот се граничи со Ангола, на северозапад со Охангвена, на исток со Ошана а на југ и запад со Кунене.

Административна поделба уреди

Регионот е составен од 12 административни единици:

Наводи уреди

  1. „President announces governors“. The Namibian. 10 April 2015. Архивирано од изворникот на 14 April 2015. Посетено на 14 April 2015.
  2. „Namibia's Population by Region“. Election Watch. Institute for Public Policy Research (1): 3. 2013.
  3. „Omusati 2011 Census Regional Profile“ (PDF). Statistics Namibia. Посетено на 10 April 2020.[мртва врска]
  4. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.

Надворешни врски уреди

Координати: 18°24′S 14°48′E / 18.400° ЈГШ; 14.800° ИГД / -18.400; 14.800