Омер Онан (4 февруари 1978 во Мерсин) — турски професионален кошаркар, кој во моментот настапува за екипата на Фенербахче.

Омер Онан
Ömer Onan
Ömer Onan 20210206.jpg
Позиција
Висина209
Тежина
ЛигаТурска кошаркарска лига
Евролига
ТимФенербахче
Роден4 февруари 1978
Мерсин, Турција
Националност Турција
Професионална кариерасѐ уште

КариераУреди

 •   Ефес Пилсен (1995-04)
  •   Корач Куп: 1995-96
  •   Евролига] Final Four: 1999-00, 2000-01
  •   Турска кошаркарска лига: 1995–96, 1996–97, 2001–02, 2002–03, 2003–04
  •   Турски куп: 1996, 1997, 1998, 2001, 2002
  •   Турски супер куп: 1996, 1998, 2000
 •   Фенербахче Истанбул (2004-05)
 •   Улкерспор (2005–06)
  •   Турска кошаркарска лига: 2005-06
 •   Фенербахче Истанбул (2006-pre)
  •   Турска кошаркарска лига: 2006–07, 2007–08, 2009-10
  •   Турски куп: 2009-10, 2010-11
  •   Супер Куп: 2006–07, 2010-11