Оломоучки крај

Оломоучкиот крај (чешки: Olomoucký kraj) крај во Чешката Република, во северозапдниот и средишниот дел на историската област Моравија и мал дел во Шлеска. Името го носи по неговиот административен центар Оломоуц.

Оломоучки крај (Olomoucký kraj)
Поглед на Прадјед
Flag of Olomouc Region.svg
Знаме
Olomouc Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Оломоуц
Окрузи
Површина 5.267 км2
Највисока точка Прадјед
 - надморска висина 1.492 м
Население 639.033 (06/2005)
Густина 121 /km² (313 /sq mi)
Гувернер Мартин Тесаржик
ISO 3166-2 CZ-OL
Таблички M
Olomoucky kraj.svg
Website : http://www.kr-olomoucky.cz/

ГрадовиУреди

Надворешни врскиУреди

 
Окрузите во Оломоучкиот крај