Оливер- Џон Баркли (роден на 28 ноември 1981 година)[1] е поранешен англиски рагби играч кој играл за Бања,Глостер,Тркачко Метро, Гренобл , Скарлетс и Лондон Велс во таканаречената летачка-половина односно средината помеѓу 2001 и 2016 година. Тој играл 23 пати за Англија помеѓу 2001 и 2008 година, Баркли играл за Англија пред да го направи целиот свој клупски дебитант во Бања.[2]

Оли Баркли

Рана кариера уреди

Баркли е роден во Хамерсмит, Лондон , но израснал во Вејдбриџ, Корнвел. Тој учел во Вејдбриџ училиштето,[3] , а подоцна и во Колстоn uчилиштето во Бристол , каде што, под водство на Петар Малори и Алан Мартинович, тој го предводел  тимот до успех во 2000 година на Дејли Меил првенството.

Професионална кариера уреди

Баркли бил забележан од страна на Енди Робинсон и Брајан Ештон додека играл за Колстон  во 1999-2000. Тој го направил дебитантот за Бања на 6 октомври 2001 година за Хајнекен Првенство, доаѓа како резерва против Швансеа. Тој го постигна својот прв обид да проба да игра на Хајнекен Првенство против италијански клуб Гран Рагби, додека играл на фулбекот на 11 октомври 2002 година во Парма.

Тој го направи својот дебитант за Англија за време на летната турнеја во Северна Америка во 2001 година во игра против САД на 16 јуни во Сан Франциско, се појавува во второто полувреме како замена во 48-19 победата. Тој имал 19 години на времето, и сè уште не направил зачеток во сениорската лига на својот клуб.

Тој се вратил во Англија  како резерва на отворањето во првата игра во 2004 година - РБС Шест Нации против Италија во Рим. Тој ја задржа својата позиција за следниот натпревар против Ирска во Твикхам. Тој направи пробив во 2004 година кога господин Клив Вудворд му го врочи нему англискиот број 10 за првенството Шест нации натпреварите против Велс кога тој го заменува повредениот Пол Грејсон во летачката половина и Франција, постигна преку 27 бода во два натпревари. Се смета дека од неговото издание во 2004 година во Шест Нации Првенството тој стана редовен член на тимот. Подоцна во 2004 година, за време на средногодишните  тестови од јужната полутопка нациите, Баркли бил резерва за натпреварите против Сите Црнци во Окленд и Валабис во Бризбејн.

Тој започнал на 2005 Шест нации како резерва во отворањето на натпревароте пототчно на натпреварот против Велс во Кардиф, но почна следниот натпревар против Франција во Твикенхам, каде тој постигна шанса за да се обиде во 17-18 поразот т.е. изгубија. Тој подоцна  почнал прва постава на останатите натпревари против Ирска, Италија и Шкотска. Тој бил резерва во други два натпревари во 2005 година, против Австралија и Самоа..Баркли го измести  неговиот палец во пријателскиот натпревар против Леинстер, повредата го извади него надвор од отворањето на првата игра во 2006 година Шест Нации Првенството против Велс.

Англискиот тренер Енди Робинсон го именувал него во својата турнеја партија на Австралија во јуни. Баркли, исто така, бил еден од 18 играчи во составот, кои биле именувани како 24-мажи на англискиот состав одред за да ги победи Варварите во Твикенхам на 28 мај. Баркли инспириран од првата англиска победа над Варварите во 2002 година, каде тој постига  21 бод во натпреварот, вклучувајќи само еден обид. Тој беше почетна летачка-половина за првиот од двата теста против Австралија, Англија го губи мечот со  34-3, каде Баркли ги постигнува единствените бодови за Англија од пенал. Баркли доаѓа од клупата во вториот тест во Мелбурн, кој бил последниот натпревар на Англија во таа кратка турнеја.

На 1 август 2006 година Баркли бил уапсен во Њугуау од страна на полицијата за користење КС спреј после тепачка во која човекот страда од скршена вилица, но подоцна бил ослободен без надомест. Тој бил избран за англиски Саксонец за 2007 година на Черчил Првенство. Тој бил член на Англиското Светско Првенство во 2007 година. 

Во потрага по нов предизвик, Баркли се приклучил на  Глоуцестер Рагби во јули 2008 година, на две-годишен договор по 6 години во Бања.[4][5]

Во април 2009 година, било соопштено дека тој ќе се врати во Бања по само една сезона во Глоуцестер, бидејќи тој се чувствувал дека Бања е таму каде што било неговото срце и дека клубот може да му понуди подобри можности.[6] Сепак, новиот настап на Барли  во Бања не почнал добро, ја скршил неговата нога на пред-сезона контакт сесија. Тој сега е опоравен од повреда и се враќа во игра.[7] По само четири натпревари назад во Бања (еден како замена и три како прв состав во внатрешноста на центарот), Барли  беше веќе добива пофалби за неговите извонредни настапи,тренерот Стив Михан тврдел дека тој треба да биде упорен  за место во Мартин Џонсоновиот тим составен од 44 мажи за турнеја во Австралија во текот на летото. Тој ја добил својата прва шанса за Бања против Харлеквинс. [8]

Баркли бил клучен играч во Бања во 2010-11  сезоната, земајки улога во 14 натпревари и постигнувајки 142 бода, вклучувајќи и во последната минута казна против Лондон Ирски во 24-25 далечната победа.[9] Неговата сезона била скратена во Бања каде против Глоучестер  по судир со соиграчот Буч Џејмс тој истиот го видел него како ја  скршил ногата на две места.[10]

На 20 септември 2012 година беше соопштено дека Баркли потпишал договор со Трки Метро под Медицински Џокер правило.[11] Тој постигнал 16 бода во неговата последна игра за Бања.

На 13 мај 2013 година, Баркли заминал од  Трки Метро за да се приклучи на Гренобле во францускиот топ 14 на две-годишен договор за сезоната 2013/14.[12] Сепак, на 29 јануари 2014 година, било  соопштено дека Баркли ќе замине од Гренобле со непосреден ефект кој се должи на преминот во француски клуб кој не поминува баш добро за него.[13] Од 3 февруари 2014 година, Баркли потпишал за Велшкиот регионот Скарлетс во Про12 на четири-месечен договор до крајот на сезоната.[14]

На 9 јуни 2014 година бере изјаснето дека Баркли потпишал за Лондон Велс во заклучок од четири месечениот договор  со Скарлетс.

Во 2016 година по Лондон Велс беа ликвидирани Баркли, тренерот Колоон  во Хонгконг првенството.[15]

Новинарство уреди

Barkley почнал да придонесува за онлајн слободен за изразување магазинт Блокели во 2011.[16][17]

Национална асоцијација за деца на алкохоличари (НАЦОА) уреди

Баркли е патрон за НАЦОА, добротворна организација која обезбедува информации, совети и поддршка за сите кој имаат ефект од страна на предозираните дози на алкохол на нивните родители.[18]

Баркли вели "НАЦОА е достојна да предизвика и јас имам намера да го направам најдоброто што може да се направи за да се подигне свеста за оваа скриена болест, болест која е блиску до моето семејство на пример за мене. Злоупотреба на алкохолот е насекаде, и тоа не само на алкохоличари кои го носат називот. Почесто отколку не, тоа е семејството или блиски пријатели кои се погодени и емотивно и физички. На безусловна поддршка што НАЦОА нуди е од клучно значење.Да знаете дека тој што е на другиот крај на телефонот, понекогаш може да е човек на кој му е потребна помош во денот, месецот и понекогаш во животот."

Наводи уреди

 1. „Olly Barkley ESPN profile“. ESPN. Посетено на 4 May 2018.
 2. „Ex-Bath Rugby points machine Olly Barkley reveals he never wanted to play the sport“. Bath Chronicle. 29 June 2017. Посетено на 4 May 2018.
 3. „Elektrik 3: Are you up to the challenge? | Rugby Spectator“. rugbyspectator.com. Посетено на 10 February 2012.
 4. „BARKLEY JOINS GLOUCESTER“. Sportinglife. 22 February 2008. Архивирано од изворникот на 2011-06-05. Посетено на 2008-02-22.
 5. „BARKLEY SWITCH SURPRISES MEEHAN“. Sportinglife. 22 February 2008. Архивирано од изворникот на 2011-06-05. Посетено на 2008-02-22.
 6. Mairs, Gavin (15 April 2009). „Olly Barkley to make surprise return to Bath“. London: The Telegraph. Посетено на 2009-04-16.
 7. „Bath target return for Butch James and Olly Barkley“. BBC Sport. 12 January 2010. Посетено на 2010-01-14.
 8. „Meehan - Olly for England“. Sky Sports. 27 March 2010. Архивирано од изворникот на 2014-01-23. Посетено на 2018-10-01.
 9. „London Irish 24-25 Bath“. BBC News. 1 January 2011.
 10. „Leg break ends Barkley's season“. BBC News. 7 March 2011.
 11. „BARKLEY JOINS RACING METRO“. Bath Rugby. 20 September 2012. Архивирано од изворникот на 2012-09-23. Посетено на 2012-09-20.
 12. „Grenoble sign Olly Barkley from Racing Metro“. Sky Sports. 13 May 2013.
 13. „Olly Barkley leaves Grenoble with immediate effect“. Sky Sports. 29 January 2014.
 14. „Olly Barkley joins Scarlets“. BBC Sport. 3 February 2014.
 15. „A whole new world: former England international Olly Barkley joins Kowloon coaching staff for start of Hong Kong Premiership campaign“. South China Morning Post. 22 September 2016. Посетено на 4 May 2018.
 16. Richardson, Anna (17 February 2011). „Reviews: Site-insections: Blokely“. New Media Age. Centaur Media Ltd. Архивирано од изворникот на 10 March 2012. Посетено на 14 April 2011.
 17. „Men's Lifestyle“. blokely.com magazine. blokely.com. 14 April 2011. Посетено на 14 April 2011.
 18. . Bristol. 15 April 2009 http://www.nacoa.org.uk/. Посетено на 2011-11-02. Отсутно или празно |title= (help)