Оливер Хиршбигел

Оливер Хиршбигел (роден на 29 декември 1957 година) [1] е германски режисер. Неговите дела ги вклучуваат Дас Експеримент и Падот номиниран за Оскар.[2]

Oliver Hirschbiegel
MJK35777 Oliver Hirschbiegel (Der Gleiche Himmel, Berlinale 2017).jpg
Hirschbiegel at the Berlinale 2017
Роден(а)29 декември 1957 (1957-12-29) (63 г.)
Hamburg, West Germany
ЗанимањеFilm director
Активен1986–present

Живот и кариераУреди

Хиршбигел е роден во Хамбург, Германија. На академијата Волдорф, Хиршбегел студирал и дипломирал сликарство и графичка уметност. Подоцна студирал филмска уметност, на Универзитетот за ликовни уметности во Хамбург. Во 1986 година, тој го режирал својот прв филм, направениот-ТВ филм Das Go! Projekt, сценариото за кое тој самиот го напишал. Тој стана успешен ТВ режисер, режирајќи бројни епизоди од сериите Татор и Коместар Рекс. Неговото прво театарско издание беше добро примениот филм Експериментот.

Во 2004 година, тој го привлекол светско внимание со филмот „Der Untergang“ (објавен во земјите што зборуваат англиски јазик како „ Downfall“ ), во продукција на Бернд Ајчингер. Тоа ги раскажува последните денови на Адолф Хитлер и предизвикал голема дебата во Германија за портретирањето на нацистичките водачи. Филмот постигнал критички и комерцијален успех, освојувајќи бројни награди и номинација за Награда Академија за најдобар странски филм. Една сцена од филмот стана основа за распространета појава на вирусно видео. Пред да го режира филмот, му била понудена улогата да го режира Сечило: Тројство.

Тој ја постави својата прва холивудска изведба „Инвазијата“, која делумно била преснимена од австралискиот режисер Џејмс Мектеги, на барање на студиото.

Хиршбегел го режираше биографскиот филм Дајана, за Дајана, принцезата од Велс, кој бил објавен во септември 2013 година. Глумицата Наоми Вотс ја игра главната улога.[3]

Неговиот филм 13 минути бил избран за да биде прикажан надвор од конкуренцијата на 65-от Меѓународен филмски фестивал во Берлин.[4]

Братот на Оливер, Урс, е помошник режисер и продуцент.

ФилмографијаУреди

 • Експериментот (2001)
 • Падот (2004)
 • Инвазијата(2007)
 • Пет минути од рајот (2009)
 • Дајана(2013)
 • 13 минути (2015)
 • Криминал: Германија (2019)

НаводиУреди

 1. Oliver Hirschbiegel
 2. Gronvall, Andrea. „Downfall“. Chicago Reader. Посетено на 18 October 2013.
 3. „Naomi Watts lands Princess Diana role“. BBC News. 2012-02-09. Посетено на 2012-02-10.
 4. „Berlinale 2015: Competition Complete“. berlinale.de. Посетено на 28 January 2015.