Олег Горобиј

Олег Горобиј (руски: Олег Горобий), роден 7 февруари 1971 во Воронеж) — руски кану-спринтер кој се натпреваруваше од 1990 до 2003. Натпреварувајќи се на три Летни олимписки игри, тој освои само еден медал-бронза на Летните олимписки игри во 1996, Атланта, САД.

Олег Горобиј
Медали
Кану-спринт мажи

Олимписки игри

Бронза 1996 Атланта
K-4 1000 m
ИКФ Светски Кану Шампионат
Злато 1990 Познањ
K-4 500 m
Злато 1993 Копенхаген
K-4 500 m
Злато 1994 Мексико Сити
K-4 200 m
Злато 1994 Мексико Сити
K-4 500 m
Злато 1994 Мексико Сити
K-4 1000 m
Злато 1995 Дисбург
K-4 500 m
Злато 1997 Дартмуд
K-4 200 m
Сребро 1995 Дисбург
K-4 200 m
Бронза 1991 Париз
K-4 500 m
Бронза 1993 Копенхаген
K-4 1000 m
Бронза 1999 Милан
K-4 200 m
Бронза 2001 Познањ
K-4 1000 m
Бронза 2003 Гаијнесвил
K-4 500 m

Горобиј исто така освои и тринаесет медали на Светскиот Кану Шампионат.

НаводиУреди