Олга Костенко (родена 26 декември 1984) — руска кануистка-спринтер која што се натпреварува од средината на 2000-те. На Летните олимписки игри во Атина, таа беше елиминирана во полуфиналето во дисциплината К-1 500 метри.

Наводи уреди