Одбојка на Летните олимписки игри 1968

Одбојката на Летните олимписки игри 1968 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Град Мексико, Мексико и тоа во машка и во женска конкуренција.

2-ри Одбојкарски олимписки турнир
Град Мексико 1968
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 1968
Домаќин  Мексико
Град Град Мексико
Дата 13 – 26 октомври
Мажи 10
Медали (мажи):
Злато
 СССР
Сребро
 Јапонија
Бронза
 Чехословачка
Жени 8
Медали (жени):
Злато
 СССР
Сребро
 Јапонија
Бронза
 Полска

Освојувачи на медали уреди

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   СССР 2 0 0 2
2   Јапонија 0 2 0 2
3   Чехословачка 0 0 1 1
4   Полска 0 0 1 1

Вкупна табела уреди

Event Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
  СССР (URS)   Јапонија (JPN)   Чехословачка (TCH)
Жени
подробно
  СССР (URS)   Јапонија (JPN)   Полска (POL)

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди