Обид за атентат на Габриела Гифордс

Атентатот или обидот за атентат во се случил на 8 јануари 2011 година во градот Тусон, Аризона, САД.

Тусонски атентат
Место каде се случил инцидентот
Location of the shooting
МестоТусон)
Координати32°20′9.5″N 110°58′30.5″W / 32.335972° СГШ; 110.975139° ЗГД / 32.335972; -110.975139
Датум8 јануари 2011
10 a.m. (месно време) (UTC-7)
ЦелГабриела Гифордс
Употребено оружје9mm Glock model 19 pistol
Мртви6[1]
Повредени14[2]
Осомничен сторителЏаред Лугнер[3]

Најмалку шест лица биле убиени, а 13 биле повредени, меѓу кои и конгресменката Габриела Гифордсод страна на 22-годишниот Џаред Лугнер, кој отворил оган врз луѓето кои пред супер маркетот "Сејфвеј" во градот Тусон-Аризона ја поздравувале Гифордс. Таа, како конгресмен на Демократската партија од таа држава, сакала да им се обрати на насобраните граѓани, кога наеднаш зад нејзиниот грб се зачуле истрели од автоматско оружје. Гифордс веднаш била погодена во глава и паднала како покосена. Таа сè уште се наоѓа во критичка состојба[4].

Наводи уреди

  1. „Arizona Congresswoman Giffords shot; doctors 'optimistic' about recovery chances“. The Arizona Republic. 2011-01-08. Посетено на 2011-01-08.
  2. CNN Wire Staff (2011-01-09). „Congresswoman's responses after Arizona shooting called encouraging“. CNN. Посетено на 2011-01-09.
  3. Craig Kanalley (2011-01-08). „Jared Lee Loughner Identified As Gabrielle Giffords Shooter“. The Huffington Post. Посетено на 2011-01-08.
  4. „Убил шестмина и застрелал конгресменка“. Посетено на 10 јануари 2011.[мртва врска]