ОУ „Св. Климент Охридски“ - Делчево

Основно училиште „Св. Климент Охридски“ (официјално: Основно општинско училиште „Св. Климент Охридски“ - Делчево; скратено: ООУ „Св. Климент Охридски“) — централно основно училиште во градот Делчево.[1]

Св. Климент Охридски

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Делчево
Наречено по: Св. Климент Охридски
Нас. место: Делчево
Адреса: бул. „Методи Митевски - Брицо“ бб
Местоположба
Основни информации
Директор: Горан Димитровски
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место svklimentohridskidelcevo.wordpress.com/

Историја уреди

Училиштето е основано во 1996 г. од страна на Министерството за образование наука и култура а со децентрализацијата на локалната самоуправа, основач е Општина Делчево.

Подрачни училишта уреди

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:

Наводи уреди

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

41°48′42″N 22°14′12″E / 41.81167° СГШ; 22.23667° ИГД / 41.81167; 22.23667