ПУ „Св. Климент Охридски“ - Град

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Св. Климент Охридски“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Св. Климент Охридски“ - Град; скратено: ПООУ „Св. Климент Охридски“) — подрачно основно училиште во селото Град, составен дел на истоименото училиште од градот Делчево.[1]

Св. Климент Охридски

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Делчево
Наречено по: Св. Климент Охридски
Нас. место: Град
Адреса: с. Град
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето е именувано по македонскиот светец и просветител Свети Климент Охридски.

Местоположба уреди

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Град, на самото сретсело, веднаш до старото училиште.

Настава уреди

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи уреди

  1. „Основно општинско училиште „Св. Климент Охридски". Општина Делчево. 2013-10-13. Архивирано од изворникот на 2019-03-21. Посетено на 2019-03-05.

41°56′19″N 22°50′21″E / 41.93861° СГШ; 22.83917° ИГД / 41.93861; 22.83917