ОУ „Кочо Рацин“ - Ивањевци

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Кочо Рацин“ (официјално: Централно основно училиште „Кочо Рацин“ - Ивањевци; скратено: ЦОУ „Кочо Рацин“) — централно основно училиште во селото Ивањевци.[1]

Кочо Рацин

Поглед на централното основно училиште „Кочо Рацин“
Поглед на централното основно училиште „Кочо Рацин“
Место
Општина: Општина Могила
Наречено по: Кочо Рацин
Нас. место: Ивањевци
Адреса: с. Ивњевци
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

МестоположбаУреди

Објектот на училиштето се наоѓа на крајот од селото, непосредно од левата страна на патот кој продолжува до Трновци. На местото на коешто се наоѓа училиштето во минатото постоела црква „Св. Никола“ околу која имало гробови, а при изградбата на училиштето целиот простор бил израмнет со земја.[2]

НаставаУреди

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[1]

Подрачни училиштаУреди

Во склоп на училиштето се следните подрачни училишта:

Од нив, единствено во подрачното училиште во Долно Српци се одвива настава од прво до деветто одделение, додека во останатите настава од прво до петто одделение.[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Директор“. македонски: Општина Могила. Посетено на 29 јули 2019.
  2. Ивањевци“. Мој Роден Крај.

Координати: 41°12′28.5″N 21°21′21.1″E / 41.207917° СГШ; 21.355861° ИГД / 41.207917; 21.355861