ПУ „Кочо Рацин“ - Трновци

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Кочо Рацин“ (официјално: Подрачно основно училиште „Кочо Рацин“ - Трновци; скратено: ПОУ „Кочо Рацин“) — подрачно основно училиште во селото Трновци, составен дел на истоименото училиште во селото Ивањевци.[1]

Кочо Рацин

Поглед на подрачното основно училиште „Кочо Рацин“
Поглед на подрачното основно училиште „Кочо Рацин“
Место
Општина: Општина Могила
Наречено по: Кочо Рацин
Нас. место: Трновци
Адреса: с. Трновци
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето е именувано по македонскиот поет Кочо Рацин.

МестоположбаУреди

 
Игралиште во дворот на училиштето

Објектот на училиштето се наоѓа на влезот од селото, непосредно од десната страна на патот кој води од Ивањевци.

НаставаУреди

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Директор“. македонски: Општина Могила. Посетено на 26 јули 2019.

Координати: 41°14′52.7″N 21°20′0″E / 41.247972° СГШ; 21.33333° ИГД / 41.247972; 21.33333