Новоселска парохија

Новоселската парохија е парохија која е под јурисдикција на Архиерејското намесништво од Штип и е со седиште во штипско Ново Село. Неа ја опслужуват неколку свештеника. Оваа парохија го опфаќа само атарот на Ново Село[1].

Цркви и манастири

уреди

Парохијата има 7 цркви и еден манастир и тоа во:

име населено место изградена слика
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Ново Село 1836-1850
(главна парохиска црква)
 
Црква „Покров на Пресвета Богородица“ Ново Село
Црква „Вознесение Христово“ Ново Село 1369  
Црква „Св. Јован Крстител“ Ново Село 1350  
Црква „Св. Архангел Михаил“ Штип 1332  
Црква „Отсекување на главата на Јован Крстител“ Ново Село 1970
Црква „Св. Троица“ Ново Село 1922 -1935
(гробјанска црква)
 
Црква „Св. Димитриј“ Ново Село 17 мај 2014 (камен-темелник)

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Новоселски парохии“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2010-08-19.