Црква „Вознесение Христово“ - Ново Село

црква во селото Ново Село, Македонија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црква „Вознесение Христово“ - Ново Село 8.jpg

Поглед на црквата и камбанаријата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Четврта кичевска
Местоположба
Координати 41°35′25.17″N 21°03′20.5″E / 41.5903250° N; 21.055694° E / 41.5903250; 21.055694Координати: 41°35′25.17″N 21°03′20.5″E / 41.5903250° N; 21.055694° E / 41.5903250; 21.055694
Населено место Ново Село
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1936
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — главна селска црква во кичевското село Ново Село, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа над македонското маало во селото и околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

МестоположбаУреди

Црквата е сместена над Боглевското Маало.[2]

ИсторијаУреди

Храмот бил подигнат на почетокот на XX век и не е осветен.[3]

Според други извори таа била само обновена во 1936 година,[2] откако пропаднала низ текот на годините.[4]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 38.
  3. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2021-01-06.
  4. Смиљанић, Тома, (1935) Кичевија, Насеља и порекло становништва. Београд, САНУ

Надворешни врскиУреди