NGC 2264 (Новогодишна Елка) — расеано ѕвездено јато во соѕвездието Еднорог, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2264

{{{опис}}}

Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 40 м 58,2 с
Деклинација + 9° 53' 44"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид IV3pn
Привиден сјај
(видлив)
4,1
Физички податоци
Привидни димензии 40' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 јануари 1784
Други ознаки OCL 495, LBN 911, Christmas Tree cluster

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2264 се споменува и како OCL 495, LBN 911, Christmas Tree cluster.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 18 јануари 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2264 е од видот IV3pn.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,1 m.[2] NGC 2264 има само една позната привидна димензија, која изнесува 40'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 40 м 58,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 9° 53' 44".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2264 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 183; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 750. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 445.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди