Немања Петровиќ (17 април 1992) е српски професионален фудбалер кој играл за ФК ТСЦ Бачка Топола.[1]

Клупска кариера уреди

Партизан уреди

Сезона 2013-14 уреди

На 11 јули 2013 година, Петровиќ потпишал четиригодишен договор со Партизан .[2] Неговиот тимски број бил потврден како 5, заменувајќи го Жарко Томашевиќ кој се преселил во Кортријк непосредно пред пристигнувањето на Немања Петровиќ. Тој бил прв во протоколот за Партизан во второто квалификациско коло за Лигата на шампионите на УЕФА против ерменскиот клуб Ширак на 17 јули 2013 година.[3] Тој го направил своето деби за клубот во квалификациите за Лигата на Европа на УЕФА против швајцарскиот клуб Тун на 22 август 2013 година.[4] Петровиќ го постигнал својот прв официјален гол за Партизан на 20 октомври 2013 година против Јагодина .[5]

Петровиќ во пролетниот дел од сезоната одиграл само еден натпревар, против Јавор Матис и трипати бил на клупата за резерви.[6] Во сезоната 2014–15, Петровиќ одигра вкупно 12 натпревари за Партизан, постигна еден гол и запиша една асистенција.

Сезона 2014-15 уреди

Петровиќ го направил својот прв настап во сезоната 2014-15 на 15 јули против ХБ Торшавн во второто квалификациско коло за Лигата на шампионите на УЕФА.[7] Тој исто така одиграл 2 натпревари во плеј-офот 2014–15 на УЕФА Европа Лигата против Нефтчи.[8][9] На 28 август 2014 година, Петровиќ и неговиот тим влегле во групната фаза на Лигата на Европа на УЕФА, по победата над азербејџанскиот клуб Нефтчи.[10] На 18 септември 2014 година Партизан играше против Тотенхем, во 54 минути игра Владимир Волков се пожали на прекршок и Петровиќ влезе во игра и го запишал својот прв настап во групната фаза на некое европско натпреварување.[11] На сите други натпревари во Лига Европа е на клупата освен на последниот натпревар во групната фаза каде Петровиќ играл против грчкиот клуб Астерас Триполис.[12] Петровиќ сите 90 минути игра против Астерас како десен бек.

Репрезентативна кариера уреди

Петровиќ го имал своето деби за српската репрезентација до 21 година под раководството на Радован Ќурчиќ во 2013 година. Тој бил член на тимот на УЕФА првенството до 21 година во 2015 година.

Трофеи уреди

Партизан

Белешки и наводи уреди

 1. „Петровић нови "Чарапан" !“. FK Napredak Kruševac official website (Serbian). 22 June 2017. Архивирано од изворникот на 2020-09-08. Посетено на 22 June 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Nadiru mlade snage iz Zemunela“ (Serbian). partizan.rs. 11 July 2013. Посетено на 27 December 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Volkov strikes late to snatch draw for Partizan“ (English). uefa.com. 17 July 2013. Посетено на 27 December 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Thun - Partizan“ (English). uefa.com. 22 August 2013. Посетено на 27 December 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. „Jagodina – Partizan 0:3 (0:1)“ (Serbian). partizan.rs. 20 October 2013. Посетено на 20 October 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „Javor - Partizan (kraj)“ (Serbian). sportske.net. 12 April 2015. Архивирано од изворникот на 2016-04-23. Посетено на 20 October 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. „Odličan – tri!“ (Serbian). partizan.rs. 15 July 2014. Посетено на 28 August 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „Partizan – Neftçi 3:2 (2:2)“ (Serbian). partizan.rs. 21 August 2014. Посетено на 28 August 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Ko ume da se raduje – ima čemu da se raduje“ (Serbian). partizan.rs. 28 August 2014. Посетено на 28 August 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „Partizan opet u Ligi Evrope!“ (Serbian). b92.net. 28 August 2014. Посетено на 28 August 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. „Evropski Partizan!“ (Serbian). partizan.rs. 18 September 2014. Посетено на 18 September 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. „Partizan and Asteras depart with draw“ (English). uefa.com. 11 December 2014. Посетено на 28 August 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски уреди