Немања Милиќ

Немања Милиќ ( Чачак, 31 мај 1989 година ) — српски фудбалер кој во моментов игра за Црвена звезда .

Клубска кариераУреди

Изданокот од чачанското фудбалско училиште, поточно Борча од Чачак, Немања Милиќ во матичниот клуб не добил вистинска шанса. Тој одигра само три натпревари за Борча и постигнал еден гол, за да летото 2008 година да биде испратен на заем во Младост од Лучани .

По истекот на заемот, по една година, тој се врати во Борча, каде повторно не ја добил можноста, па во летото 2010 година повторно го засили тимот од Лукан, но овој пат за секогаш.

Тој во кариерата одиграл 153 шампионски натпревари за Младост и постигнал 12 голови, а како капитен на екипата од Лукан во март 2015 година потпишал тригодишен договор со БАТЕ Борисов.[1]

РепрезентацијаУреди

Тој го направи своето деби за репрезентацијата на Србија во пријателски натпревар со Кипар (2:1).[2] Постигнал еден гол за репрезентацијата, против Израел во Нови Сад.

Голови за репрезентацијатаУреди

# Датум Град Гол Резултатот Конкуренција
1 31 мај 2016 година Нови Сад, Србија 2 : 1 3: 1 Пријателски

ТрофеиУреди

Младост ЛучаниУреди

  • Прва лига на Србија (1): 2013/14.

БАТЕ БорисовУреди

  • Шампионат на Белорусија (4): 2015, 2016, 2017, 2018 година.
  • Куп на Белорусија (1): 2015 година.
  • Суперкуп на Белорусија (3): 2015, 2016, 2017 година.

Црвена ѕвездаУреди

НаводиУреди

  1. Неманья Милунович продлил контракт с БАТЭ
  2. „Фудбалски савез Србије - званична веб презентација“. Fss.rs. Посетено на 19 ноември 2016.

Надворешни врскиУреди