Нектариј Цариградски

Нектариј Цариградски (починал околу 397) — Цариградски патријарх во 381 или 397 година.

Нектариј Цариградски
Πατριάρχης Νεκτάριος
Цариградски патријарси
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен381
Службата завршила397
ПретходникГригориј Богослов
НаследникЈован Златоуст
Лични податоци
Вероисповедправославие
ЗанимањеЦариградски патријарх