Невена Божовиќ

Невена Ивановиќ (родена на 15 јуни 1994 година) — српска пејачка-текстописец. Таа дебитирала со тоа што ја претставувала Србија на детскиот натпревар за песна на Евровизија 2007 со песната "Пиши ми", завземајќи го третото место. Божовиќ се искачила на второ место на телевизискиот пеачки натпревар Првиот глас на Србија во 2013 година.

Невена Божовиќ
Божовиќ настапи на добротворен концерт „Ulice otvorenog srca“ на 1 јануари 2017 година
Роден(а)15 јуни 1994 (1994-06-15) (26 г.)
Косовска Митровица, СР Југославија
СопружникНикола Ивановиќ
 (в. 2019)

Следната година, Божовиќ и уште двајца финалисти, Мирна Радуловиќ и Сара Јовановиќ, ја формирале женската група Моје 3 и ја претставувале Србија на Евровизискиот натпревар 2013 со песната " Ljubav je svuda ", но не успеале да стигнат до финалето. Таа била првиот уметник што некогаш се натпреварувал и за натпреварите за возрасни и помлади на Евровизија како главен изведувач.[1] Божовиќ повторно се натпреварувала на натпреварот за песна на Евровизија 2019 како соло пејач со песната " Круна ".

Животот и кариератаУреди

Раниот животУреди

Таа е родена и посетувала училиште во Косовска Митровица. Божовиќ студирала музика на Универзитетот за уметности во Белград.[2]

КариераУреди

Во 2007 година, Невена учествуваше во Избор за детска песна на Евровизија, национална селекција на Србија за детска Евровизија со "Пиши ми". На последната ноќ, таа го освои првото место и отиде во Ротердам, Холандија, за да ја претставува Србија. На 8 декември, Невена беше рангирана на третото место со 120 бода, што го направи најдобриот резултат на Србија на натпреварот. Во 2009 година, по мала пауза од музиката, таа одлучи да се врати, учествувајќи во Сончене скала со "Ти".

Во 2012 година Невена учествуваше во српската верзија на The Voice. По тримесечни живо концерти, битки и предизвици, Невена се квалификуваше за финалето, каде што се најде на второто место по Мирна Радуловиќ.

Во 2013 година, заедно со Мирна и Сара, сите тројца учесници во Првиот глас учествуваа во Беосонг 2013 со " Љубов е секаде ". Триото победи на натпреварот со над 25.000 гласови и отидоа за да ја претставуваат Србија на Евровизија 2013 во Малме, каде што се врши во првото полуфинале [3] и завршил единаесетти, пропуштаа на финалето од шест бода. Истата година, во јули, го претстави својот нов сингл, наречен "Погледни ме". На натпреварот за песна на Евровизија 2015 во Виена, таа беше една од петте поротници за српската жири комисија.

Нејзиниот сингл "Јасно ми е" и беше доделен на музичките награди на церемонијата 2.019. Таа се натпреваруваше во Беовизија 2019 со песната " Круна " и победи на натпреварот, добивајќи права да ја претставува Србија на Евровизискиот натпревар 2019.[4]

НаводиУреди

  1. „Serbia: Moje 3 [Interview] | escXtra“. Архивирано од изворникот на 2013-04-25. Посетено на 2013-03-25.
  2. „Blic Online | Nevena već favorit u "Prvom glasu". Посетено на 2013-03-26.
  3. „Moje 3 to represent Serbia! | News | Eurovision Song Contest - Malmö 2013“. Посетено на 2013-03-03.
  4. „Beovizija 2019: Nevena Božović will represent Serbia at this years Eurovision Song Contest“. Eurovisionary. 3 March 2019. Посетено на 3 March 2019.