Најголемата претстава во светот

Најголемата претстава во светот е американски драма филм од 1952 во кој глумат Бети Хјустон, Корнел Вајлди и Чарлтон Хистон. Филмот е продуциран и режиран од Сесил Б. де Мил и добил Оскар за најдобар филм.

„Најголемата претстава во светот“
Најголемата претстава во светот - плакат.gif
Филмскиот плакат
РежисерСесил Б. Демил
ПродуцентСесил Б. Демил
СценаристФрефрик М. Френк
Теодор Сент Џон
Френк Кавет
Бери Линдон
РаскажувачСесил Б. Демил
НастапуваатБети Хјустон
Корнел Вајлди
Чарлтон Хистон
Џејмс Стјуарт
Дороти Ламур
Глорија Грахан
МузикаВиткор Јанг
КинематографијаЏорџ Барнс
МонтажаЕн Бученс
ДистрибутерParamount Pictures
Премиерајануари 10 1952 (1952-01-10)
Времетраење152 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Бруто заработка$12 милиони (САД)[1]


НаводиУреди

  1. Кристон, Лоренс. „Најголемата претстава во светот“. Variety. конс. 11 мај, 2012. 

Надворешни врскиУреди