Национална демократска преродба

албанска политичка партија во Македонија

Национална демократска преродба (НДП) (албански: Rilindja Demokratike Kombëtare, RDK) — политичка партија на етничките Албанци во Република Македонија, основана на 27 март 2011 година.[1] На Парламентарните избори во 2011 година освоила 29.996 гласа (2,67 %) и 2 мандати, со што била во опозиција. Парламентарните избори во 2014 година освоила 17.783 гласа (1.59 %) и 1 мандат. На Парламентарните избори во 2016 крилото на Фадил Зендели настапило во коалиција со Движење Беса, а крилото предводено од Весел Мемеди влегло во коалицијата Алијанса за Албанците. Парламентарните избори во 2020 година партијата не учествувала.

Национална демократска преродба
ВодачВесел Мемеди
Основана27 Март 2011
Распуштена20 Ноември 2016
Припоена конАлијанса за Албанците
ШтабСкопје, Република Македонија
Идеологијаконзервативна
Боибела, црвена и црна
Мрежно место
www.rdk.org.mk
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Наводи

уреди
  1. „„Руфи Османи основа партија". Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2012-07-17.