Национален парк Кабо де Хорнос

Национален парк Кабо де Хорнос — заштитено подрачје на југот на Чиле кое било прогласено за Биосферен резерват од УНЕСКО во 2005 година,[4] заедно со Националниот парк Алберто де Агостиниа. Најјужниот национален парк на светот,[5] се наоѓа на 12 часа со брод од Порто Вилијамс во архипелагот Кејп Хорн, кој припаѓа на Комуната Кабо де Хорнос во провинцијата Антарктика Чилена, Магаesанес и регион Антарктика Чилена.

Национален парк Кејп Хорн
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Сателитска слика на Хермитските Острови
МестоОгнена Земја, Чиле
Најблизок градПорто Вилијамс
Координати55°49′59″ S; 67°25′59″ W / 55.833° ЈГШ; 67.433° ЗГД / -55.833; -67.433Координати: 55°49′59″ S; 67°25′59″ W / 55.833° ЈГШ; 67.433° ЗГД / -55.833; -67.433
Површина63,093 ha (155,906 acres)[1]
Воспоставен(а)април 26 1945 (1945-04-26)[2]
Посетители10,407[3] (во 2016)
Управно телоНационална корпорација за шумарство

Паркот е создаден во 1945 година и ги вклучува Архипелагот Воластон и Хермитските острови. Зафаќа 63.093 ха, и е управувана од Националната корпорација за шумарство (CONAF), чилеанското тело кое управува со сите национални паркови во Чиле.[6]

Потекло Уреди

Регионот Кабо де Хорнос (Кејп Хорн) го открил холандскиот трговец Исак Ле Маир на 29 јануари 1616 година и го доби името Хорн по холандскиот град од каде потекнува експедицијата. Националниот парк е создаден на 26 април 1945 година од чилеанското Министерство за земјоделство.

Географија Уреди

Паркот зафаќа површина од 63.093 ха, на општа надморска височина од 220 метри, со исклучок на два големи врвови: Серо Пирамиде, со надморска височина од 406 метри и Серо Хајд, највисоката точка со надморска височина од 670 метри. Се состои од низа острови и острови кои го сочинуваат архипелагот, вклучувајќи ги и главните копнени подрачја на островите Воластон и Хермити. Паркот е најјужниот дел на Чиле територија, освен за Територија Чиле Антарктикот, која е во спор.[7]

Клима Уреди

Климата во паркот е генерално кул, благодарение на јужната географска ширина. Нема јасно изразени метеоролошки станици, но една студија од 1882-1883 година открила годишни врнежи од 1.357 милиметри (53,42), со просечна годишна температура од 5,2 °C (41,4 °F). Ветровите беа во просек 30 километри на час, со скршеници над 100 километри на час, се јавува во сите сезони.[8] Има 278 дена врнежи од дожд (70 дена снег) и 2.000 мм годишни врнежи од дожд.

Опфатеноста на облакот е генерално обемна, со просек од 5,2 осмини во мај и јули до 6,4 осмини во декември и јануари.[9] Врнежите се големи во текот на целата година: метеоролошката станица на блиските острови Диего Рамирез, 109 километри југозапад во Дрејк Пасаж, покажува најголеми врнежи од дожд во март, во просек 137,4 милиметри, додека октомври, кој има најмалку врнежи, сепак има просек од 93,7 милиметри.[10] Условите на ветерот се генерално сериозни, особено во зима. Во лето, ветерот на Кејп Хорн е огромна сила до 5% од времето, со генерално добра видливост; сепак, во зима, ветрови со голема брзина се појавуваат до 30% од времето, честопати со слаба видливост.[11]

Флора Уреди

Теренот е скоро целосно тресет без дрвја и негова главна одлика е присуството на туберозни формации на зеленчук покриени со ниски густи Poaceaes (Gramineae), лишаи и мов, отпорни на ниски температури и сурово време. Во некои делови, мали пошумените области на Антарктиково буково, lenga,canelo, и Магеланово дрво може да се најде.

Фауна Уреди

Како и кај флората, фауната во паркот е ретка и многу од видовите се загрозени. Во фауната доминираат птици и поморски цицачи. Видовите птици кои се наоѓаат на островите вклучуваат:[12] Магелански пингвин (Spheniscus magellanicus) или црвен peирка пингвин, јужно џиновско петрелин (Macronectes giganteus), галеба од алги или големиот галеб (Larus dominicanus), корморан со црвени нозе (Phalacrocorax gaimardi), исто така познат како црвенокрака буша, црвеноножен корморан, сив корморан,[13] и јужен кралски албатрос (Diomedea epomophora).[14]

Пронајдени цицачи во паркот се: морска видра (Lontra felina, познати локално како chungungo), леопард (Hydrurga leptonyx), Чиле делфинот (Cephalorhynchus eutropia, исто така познат како црн делфин или tonina), китот Burmeister е (Phocoena spinipinnis), Пилски Делфин (Lagenorhynchus australis) и грбавиот кит (Megaptera novaeangliae).

Поврзано Уреди

 • Резерват на биосферата Кејп Хорн
 • Кејп Хорн

Надворешни врски Уреди

Наводи Уреди

 1. „National Parks of Chile“. CONAF. Посетено на 2 April 2017.
 2. „Cabo de Hornos National Park“. CONAF. Посетено на 2 April 2017.
 3. „Visitor Statistics“ (PDF). National Forest Corporation (Chile). 31 January 2017. стр. 3. Посетено на 2 April 2017.
 4. Cabo de Hornos UNESFO UNESCO 2009 - 2014, retrieved on December 16, 2014
 5. Cape Horn The Encyclopedia of Earth 2014, retrieved on December 16, 2014
 6. „Parque Nacional Cabo de Hornos“. Corporacion Nacional Forestal. Архивирано од изворникот на 2012-08-07. Посетено на 2012-03-20.
 7. "Frozen empires : a history of the Antarctic sovereignty dispute between Britain, Argentina, and Chile, 1939-1959" Digital Repository, University of Texas 2005 - 2008, retrieved on December 15, 2014
 8. Opiliones from the Cape Horn Archipelago Архивирано на 30 септември 2007 г., James C. Cokendolpher and Dolly Lanfranco L.; from Texas Tech University, 1985.
 9. Usuaia: Monthly Normals Архивирано на 6 ноември 2018 г., from Weather Underground.
 10. Isla Diego Ramirez: Monthly Normals Архивирано на 6 ноември 2018 г., from Weather Underground.
 11. U.S. Navy Marine Climatic Atlas of the World: Rounding Cape Horn, 1995.
 12. Cape Horn Biosphere Reserve Архивирано на 22 октомври 2014 г. A Challenge for Biodiversity Conservation, and Implementation of Sustainable Development in Southernmost South America, Ricardo Rozzi, Francisca Massardo, Andrés Mansilla, Christopher B. Anderson, Augustin Berghöfer, Miguel Mansilla, María Rosa Gallardo, Jordi Plana, Uta Berghöfer, Ximena Arango, Shaun Russell, Pedro Araya & Eduardo Barros
 13. Nelson, J. B. 2005.
 14. Albatros real, pajaro carnero rutaschile.com 2014, Retrieved on December 16, 2014