Координати: 54°6′6″S 68°36′9″W / 54.10167° ЈГШ; 68.60250° ЗГД / -54.10167; -68.60250

Огнена Земја (шпански: Tierra del Fuego, изг. тјера дел фуего) — група на острови на крајниот југ на Јужна Америка од кој е е одвоен Магелановиот Проток, со вкупна површина од 73.753 км2.

Мапа на градовите на Огнената Земја

Неговиот западен дел припаѓа на Чиле, а источниот дел на Аргентина. Огнена Земја (шпански: Isla Grande de Tierra del Fuego) е група острви на крајниот дел на Јужна Америка и е одвоен со Магелановиот Проток, и има вкупно површина од 73.753 км2.

Западниот дел припаѓа на Чиле, а источниот дел на Аргентина.

Сателитска снимка на архипелагот Огнена Земја

Географија Уреди

Огнената Земја се состои од Голем Остров, со површина од 47.992 км2, што го прави 29. остров по големина во светот, и пет нешто помали острови, како и многубројни островчиња и карпи одвоени со многу канали. Внатрешноста на Огнената Земја е ридеста, а климата е често многу ладна.

Двата најголеми градови се Ушуаја и Рио Гранде, двата се во Аргентина, а најголемиот врв е Дарвин со 2.488 метри во Чиле.

Поврзано Уреди

Надворешни врски Уреди