Наталија Гули (руски: Наталья Владимировна Гулий), родена 19 август 1974 е руска кану-спринтерка која се натпреваруваше од доцните деведесетти до раните 2000-ти. Таа освои три медали на Светското кану првенство:

  • 1999, дисциплина: К-4 200 метри-сребро
  • 1997, дисциплина: К-2 200 метри-бронза
  • 1998, дисциплина: К-4 200 метри-бронза
Наталија Гули
Медали
Кану-спринт жени

ИКФ Светско кану првенство

Сребрен медал – второ место 1999 Милан K-4 200 m
Бронзен медал – трето место 1997 Дартмуд K-2 200 m
Бронзен медал – трето место 1998 Шегед K-4 200 m

Гули исто така се натпреваруваше на две Летни олимписки игри, завршувајќи на своето најдобро место-седмо во дисциплината К-4 500 метри на Летните олимписки игри во 1996 и 2000.

Наводи уреди