Нава де Аревало

Нава де Аревало — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Нава де Аревало

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНава де Аревало
Површина
 • Вкупна58 км2 (22 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно928
 • Густина16,0/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)