Мста (руски: Мста) е река во Вишневолоцкиот, Удомелскиот и Бологовскиот регион во Тверската област и во Боровскиот, Окуловскиот, Љубитинскиот, Маловишерскиот, Крестескиот и Новгородскиот регион, како и во градот Боровичи од Новгородска област на Русија. Таа е притока на езерото Иљмењ. Таа е долга 445 километри, а површината на нејзиниот слив 23,300 километри квадратни. Главните притоки на Мста се Березајка (лево), Увер (десно), Перетна (лево) и Колова (лево). Градот Боровичи и населбата од градски тип Љубитино се наоѓаат на бреговите на Мста.

Мста
Мста
Msta River Rapids.jpg
ДржаваРусија
Слив
Главен изворЕзеро Мстино
150 м (490 ст)
УстиеИљмењ (езеро)
18 м (59 ст)
58°24′56″N 31°20′18″E / 58.41556° N; 31.33833° E / 58.41556; 31.33833Координати: 58°24′56″N 31°20′18″E / 58.41556° N; 31.33833° E / 58.41556; 31.33833
ТечениеИљмењ (езеро)
Сливна повр.23,300 километри квадратни
Физички особености
Должина445 км
Проток
  • Просечен:
    202 м3/с
ДВР [ru]01040200212102000019715
Мста на Ризницата
Одводен слив на реката Волхов. Мста е прикажан на мапата.

ОписУреди

Изворот на Мста е во езерото Мстино на ридовите Валдаи веднаш северно од градот Вишни Волочиок. Реката тече на север, ја прифаќа Березајка од лево и влегува во Новгородска област. Таму, тој го прифаќа Уверот од десно и се врти северозападно. Низводно од градот Боровичи, ја формира границата помеѓу Боровичкиот и Окуловскиот регион, а сè уште низводно помеѓу Окуловскиот и Љубитинскиот регион. Заминува од границата кон север, а низводно од населбата Љубитино нагло се врти југозападно. Прави уште една кривина на границата со Крестетскиот регион и нејзиното устие е низводно од населбата Пролетариј.

Речниот слив на Мста е огромен и го опфаќа источниот дел на Новгородска област и областите во северниот дел на Тверска област. Градовите Боровичи, Бологоје, Удомља, Окуловка и Валдај лежат во сливот на реката Мста.

До средината на 19 век, Мста, која припаѓа на речниот слив на Нева, била дел од важна трговска водна рута што ги поврзува Балтичкото и Каспиското море поради многу краткото растојание помеѓу Цна, тогаш притока на езерото Мстино и Тверца, лева притока на реката Волга. Портата помеѓу овие езера постоела од средниот век. Во почетокот на 18 век, бил изграден воден пат Вишни Волочиок, поврзувајќи ги Мста и Тверца.[1] До средината на 19 век, по отворањето на водниот пат Волга-Балтик и железничката пруга Москва-Санкт Петербург, значењето на Мста како транспортна рута е намалено.

Исто така е значајно за брзаците на 30 километри помеѓу Опеченски Посад и Боровичи, и е популарна патека за сплаварење.

Најниските 134 километри на Мста, низводно од село на Мстински Мост, се наведени како пловни во Државниот регистар за води на Русија.

НаводиУреди

  1. Водные пути сообщения России. geography.kz (Russian). 2012. Посетено на 23 January 2012.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врскиУреди

  • Река Мста (Russian). State Water Register of Russia. Посетено на 14 December 2011.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)