Боровичи (на руски: Боровичи́) — град во северозападниот дел на Русија. Се наоѓа во Новгородската област и е втор наjголем во областа. Градот е административен центар на истоимениор реон и градска општина, има 56 107 жители (2008). Градот е сместен на брегoт на реката Мста, на 175 km источно од Велики Новгород, Има железничка станица.

Боровичи
Borovichi COA (Novgorod Governorate) (1772).png
Знаме на Боровичи
Знаме
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 58°24′″N, 33°54′″E

Општи податоци
Име

Боровичи
руски: Боровичи
Поштенски број 174401, 174403…174409, 174411
Управа
Земја  Русија
Градоначалник Борис Константинович Преображенски
Географија
Население
Население 56 107 жители (2008)

Градот е збратимен со

НаселениеУреди

Година 1857 1939 1959 1970 1979 1989 2002 2008
Население 9 400 41 000 49 500 54 700 59 600 63 000 57 755 56 107

Надворешни врскиУреди