Мојакар — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Мојакар
Поглед кон Мохакар
Поглед кон Мохакар
Координати: 37°08′25″N 1°51′05″W / 37.14028° СГШ; 1.85139° ЗГД / 37.14028; -1.85139
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна72 км2 (27,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000152000000152 м
Население (2018)
 • Вкупно6,301[1]
 • Густина84,6/км2 (219,1/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Демографија

уреди
Демографски развој на Мохакар помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

4,615

4,825 4,983 5,279 5,959 5,375 6,092

Наводи

уреди
  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски

уреди