Мост Акинада

Мостот Акинада (јапонски:安芸灘大橋, Акинада о-хаши) ― висечки мост во Куре, Хирошима, Јапонија, кој го преминува Сетското Внатрешно Море. Завршен во 1999 година, има главен распон од 750 м.[1] Изграден е од компанијата „Penta-Ocean“, по цена од 50 милијарди јени.[2]

Мост Акинада
安芸灘大橋
Akinada Bridge 319865 2.jpg
Координати34°12′22″N 132°40′46″E / 34.20611° СГШ; 132.67944° ИГД / 34.20611; 132.67944Координати: 34°12′22″N 132°40′46″E / 34.20611° СГШ; 132.67944° ИГД / 34.20611; 132.67944
Носимоторни возила, пешаци и велосипеди
ПреминуваСетско Внатрешно Море
МестоКуре, Хирошима, Јапонија
ОдржувачHiroshima Prefecture Road Corporation
Особености
ВидВисечки мост
Вкуп. должина1,175 м
Ширина12,7 м
Висина119.45 м
Најдолг распон750 м
Потпростор40 м во средината
Историја
Завршен1999
Отворен18 јануари 2000
Местоположба

ПрегледУреди

Мостот бил отворен за сообраќај на 18 јануари 2000 година. Мостот е дел од патот 74 на префектурата Хирошима, пат кој започнува во Хоншу и преминува преку Сетското Внатрешно Море преку мостот Акинада до островот Шимо-камагари на југ. Мостот е управуван од страна на патната корпорација Префектура Хирошима. Тој е најдолгиот мост во Јапонија што е одржуван од една префектура.[3]

НаводиУреди

  1. „橋梁年鑑 安芸灘大橋 詳細データ“ [Bridge data Akinada Bridge] (јапонски). Посетено на 23 февруари 2021.
  2. http://www.hprc.or.jp/akinada_bridge.htm
  3. „安芸灘大橋(あきなだおおはし)“ [Akinada Bridge] (јапонски). 2018. Посетено на 23 февруари 2021.

Надворешни врскиУреди