Мостот (филм од 1969)

Мостот“ (српскохрватски: Мост) — филм на режисерот Хајрудин Крвавац од 1969 година. Главните улоги ги играат: Велимир Бата Живоиновиќ, Слободан Перовиќ, Борис Дворник, Реља Башиќ.[1]

„Мостот“
Плакатот на филмот на српскохрватски
РежисерХајрудин Крвавац
ПродуцентИсо Таубер
СценаристЃорѓе Лебовиќ
Предраг Голубовиќ
Главни улогиБата ​​Живоиновиќ
Слободан Перовиќ
Борис Дворник
Игор Гало
Реља Башиќ
МузикаБојан Адамиќ
КинематографијаОгњен Милиќевиќ
МонтажаБланка Јевиќ
СтудиоБосна филм
Премиера14 јули 1969 г.
Времетраење65 минути
ЗемјаСоцијалистичка Федеративна Република Југославија Југославија
Јазиксрпскохрватски

Содржина

уреди

За да ја запрат германската офанзива, партизаните испраќаат елитна екипа од стручњаци за експлозиви, предводени од Тигар (го игра Живоиновиќ) со цел да го урнат еден мост од стратегиска важност. Освен што го чува германската војска, мостот се смета за неуништлив, а единствениот човек кој ги знае неговите слаби точки е архитектот (го игра Перовиќ) што го изградил. Меѓутоа, тој се двоуми дали да соработува со партизаните зашто му е жал да го види уништено своето ремек дело...

Наводи

уреди