Морумби е стадион вo Сао Пауло, Бразил. Toj е еден од најголемите фудбалски стадиони во светот, со капацитет од 67,052 седечки места.

Морумби
Estadio Morumbi 2014.jpg
Место Brasão da cidade de São Paulo.svg Сао Паоло, Бразил Бразил
Изграден 30 мај 2011 - 15 април 2014
Отворен 2 октомври 1960
Реновиран 1994−1996, 2000, 2009 и 2016
Сопственик Сао Пауло Сао Пауло
Подлога Трева 105x68m
Игра Сао Пауло Сао Пауло (2014-)
Гледачи 67,052

На овој стадион својте домашни натпревари ги игра екипата на Сао Пауло. Стадион исто така бил еден од домаќините на Копа Америка 2019.