Грофовии во Либерија

(Пренасочено од Окрузи во Либерија)

Либерија е поделена на 15 грофовии (англиски: counties), кои стапиле во сила во 2008 г.[1] Секоја грофовија понатаму се дели на окрузи (districts).

Карта на грофовиите во Либерија

Бр. Грофовија Админ. центар Население
(2008)[2]
1 Боми Тубманбург 84.119
2 Бонг Гбарнга 333.481
3 Гбарполу Бополу 83.388
4 Гранд Баса Бјуканан 221.693
5 Гранд Кејп Маунт Робертспорт 127.076
6 Гранд Геде Зведру 125.258
7 Гранд Кру Баркливил 57.913
8 Лофа Воинџама 276.863
9 Маргиби Каката 209.923
10 Мериленд Харпер 135.938
11 Монтсерадо Бенсонвил 1.118.241
12 Нимба Саникели 462.026
13 Ривер Сес Ривер Сес 71.509
14 Ривер Ги Фиш Таун 66.789
15 Синое Гринвил 102.391

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Грофовии во Либерија“. Statoids. (англиски) (англиски)
  2. Конечни резултати од пописот во 2008 г. (англиски)

Надворешни врскиУреди

  • Liberiadistricts.com - опишрен ресурс за грофовиите и окрузите во Либерија (англиски)