Молдовјану

највисока планина во Романија

Молдовјану (романски: Vârful Moldoveanu) — највисока планина во Романија. Сместена е во округот Арџеш, во пределите на Фагарашките Планини во состав на Јужните Карпати.

Молдовјану
Молдовјану (лево) и Вишта Маре (десно)
Највисока точка
Надм. вис.2.544 м [1]
Истакнатост2.046 м [1]
Заведена каконајвисока во земјата
ултра
Географија
Молдовјану на карта

Карта

МестоАрџеш, Романија
Матичен венецФагарашки Планини, Јужни Карпати
Искачување
Најлесен патискачување

Најпопуларни патеки за искачување на планината се онаа преку преку Голема Вишта (Вашта Маре, 2.527 м), по патеки од Подрагу, Самбата или од долината Вишта.

Најблиско населено место е гратчето Викторија на северната страна. До јужната страна на планината се допаѓа од градот Кимпулунг, кој лежи северозапад од неа.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 "Europe Ultra-Prominences" — Peaklist.org посет. 26 февруари 2012 г

Надворешни врски уреди