Миџор

плаинна во Србија и Бугарија

Миџор (српски: Миџор) или Миџур (бугарски: Миджур) — врв на Стара Планина, на границата помеѓу Бугарија и Србија. Со 2.169 м претставува највисок врв во потесна Србија и втор по висина ако се брои Косово.[б 1]

Миџор
Миџор / Миджур
Миџор гледан од српска страна
Највисока точка
Надм. вис.2.169 м
Истакнатост1.478 м
Координати43°23′38″N 22°40′54″E / 43.39389° СГШ; 22.68167° ИГД / 43.39389; 22.68167
Географија
Миџор на карта

Карта

Местообласт Видин, Бугарија
Пиротски Округ, Србија
Матичен венецСтара Планина

Во Бугарија уреди

Во Бугарија врвот се нарекува Муџур.

Од почетокот на 1990-тите врвот е достапен за туристи од обете страни; претходно бил забранет како гранично место. Поради овие ограничувања, природата е доста зачувана. Од бугарска страна, до врвот се стасува преку селата Чупрене и Горни Лом во областа Видин.

Чупрене уреди

Од Чупрене постојат два правца за искачување. Еден е земјен пат долж Чупренска Река до планинарскиот дом „Горски рај“ (1.450 м), долга 17 км, а другиот е планинарска патека долга 9 км која ја следи Манастирска Река.

Од планинарскиот дом води обележана патека која минува низ биосферен резерват[1] и води до главниот врв на седло меѓу врвовите Репљанска Црква (1.969 м) и Остра Чука (1.967 м). На југоисток низ врвовите Остра Чука и Оба (2.033 м) патеката доаѓа до седло од кое истекуваат реките Лом и Трговишки Тимок на граничниот камен 336. Одовде врвот се искачува по северозападната падина.

Горни Лом уреди

На 7 км од селото Горни Лом се наоѓа планинарскиот дом „Горни Лом“ (840 м). Има и друг дом спротиводно, наречен „Миџур“. Оттаму има стрмни патеки кои водат до седлото помеѓу Оба и Миџор кај граничниот камен 336 од каде излегуваат патеките за двете села.

Стопанство уреди

Изворот на реката Лом се наоѓа во подножјето на врвот. Тука има каскади на неколку мали хидроцентрали.[2] Биосферниот резерват „Чупрене“, заштитен од УНЕСКО, е расположен западно од врвот. Ова е едно од последните места во Бугарија кајшто се гнезди тетребот.

Бо Србија уреди

Во Србија врвот се нарекува Миџор.

Крајниот врв на западната планина е северно од селото Топли Дол, сместен во средиштето на српскиот дел на Стара Планина, помеѓу Три Чуке (1.936 м) на југоисточната страна и Бабин Зуб (1.758 м) на југозападната. Масивот на Миџор е значителен. Неговите западни, источни и јужни падини се тревнати и не се многу стрмни; северната е карпеста и многу стрмна. Оваа страна се смета за најпривлечна и ужива популарност меѓу искачувачите на карпи.

На една од падините е сместен хотелот „Бабин зуб“. Пристапот до српскиот дел на Стара Планина е слободен, без наплати и дозволи.[3]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Белешки уреди

  1. Највисок врв во Србија официјално е Рудока (2.658 м) на Шара, доколку се Косово се брои во Србија.

Наводи уреди

  1. „Защитена местност „Миджур", профил в Изпълнителна агенция по околна среда“. Посетено на 3 јуни 2015.
  2. Балабанов, Георги (2005). Това е България. София. стр. 51. ISBN 954-91672-1-6.
  3. Midžor

Надворешни врски уреди