Мина Блажев

македонска пејачка

Мина Блажев (родена на 12 јуни 2003 во Скопје) — македонска пејачка. Таа ја претставуваше Македонија на Детскиот избор за песна на Евровизија 2017 во Тбилиси, Грузија.[1]

Мина Блажев
Роден(а)12 јуни 2003(2003-06-12)(20 г.)
Македонија Скопје, Република Македонија
Жанровипоп
Занимањапејачка
Инструментивокал

Животопис уреди

Мина ја освоила Бисерната награда на Меѓународниот музички фестивал „Езерски Бисери“ во 2017 година. Таа исто така била дел од талент шоуто Пинкови ѕвездички. Има освоено 7 први награди, 3 втори награди и 1 трета награда на државни и меѓународни натпревари. Посетува часови по пеење на Музичката академија Ѕвездички.

Освен настапување на сцена, Мила е љубител и на танцување. Нејзините најголеми идоли се Аријана Гранде и Џастин Бибер.

Во септември 2017, таа го освои националното финале за Детска Евровизија 2017, освојувајќи најмногу бодови од жирито.

Наводи уреди

  1. „Mina Blažev - North Macedonia - Tbilisi 2017“. junioreurovision.tv (англиски). Посетено на 2021-01-29.