Милан Васиќ (глумец)

Милан Васиќ (Косовска Каменица, 31 јануари 1979) е српски театарски, телевизиски и филмски глумец.

Милан Васиќ
Gostovanje „Ženidbe” u Kraljevačkom pozorištu (5).jpg
Роден Милан Васиќ
1979 1 31
Косовска Каменица,  Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Занимање глумец

ЖивотописУреди

Тој е роден во местото Ропотово, кај Косовска Каменица. Тој се запишал на Факултетот за уметност, Универзитетот во Приштина, одсек за глума, во класата на професорот Светозар Рапајиќ, на којшто дипломирал. Популарноста ја стекнал со улогата во филмот "Црни коњи " од Љубиша Самарџиќ, а подоцна улогата во серијата "Она наше што некогаш беше". Во серијата "Ранет орел", го играл ликот на Маша. Следната голема улога тој му беше во серијата "Есен доаѓа, Дуњо моја ". 2005 година дневниот весник "Политика" го претстави Милан како личност од домен, глума која ја обележа таа година. Пред да започне да се занимава со глума професионално играл фудбал во Косовска Каменица, а во средно училиште тренирал ракомет. Тој, исто така пет години играл во локалниот фолклорен ансамбл. Работи во Народниот театар во Приштина со изместено седиште во Косовска, Грачаница.

Театарски улогиУреди

  • Пеј, брате
  • Пеј, брате 2

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

(англиски)