Микрево — село во Општина Струмјани.

Микрево
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)


Географија и местоположбаУреди

Село Микрево се наоѓа во планински реон.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

Меѓународен фолклорен фестивал "Малешево пее и танцува".

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди