Николај Мустер (22 ноември 1925 - 7 мај 2018, познат како „Мики Мустер“, беил словенечки академски вајар, илустратор, карикатурист и аниматор. Тој бил пионер во областа на стрипот и анимацијата во Словенија, познат по серијата стрипови со ликовите Звиторепец, Трдоња и Лкотник и анимирани ТВ реклами[2].

Мики Мустер
Мики Мустер во 2008
Роден(а)Николај Мустер
22 ноември 1925(1925-11-22)[1]
Мурска Собота, Кралство Југославија
Починал(а)7 мај 2018(2018-05-07) (возр. 92)
Нотрање Горице, Словенија
НационалностСловенец
ОбразованиеЛиковна академија, Љубљана
Познат(а) поСликање, цртање, илустрација, скулптура, анимација
Значајни дела„Звиторепец“ (43 изданија)
НаградиПрешернова награда

Животопис

уреди

Мустер првпат се заинтересирал за анимацијата кога ја видел анимацијата на Волт ДизниСнежана и седумте џуџиња". Дипломирал на Академијата за ликовни уметности, Универзитет во Љубjана, во скулптурата. Во 1952 година, Мустер започнал да го црта својот стрип „Звиторепец“. Од 1955 до 1973 година, тој цртал за Словенски порошевалец , подоцна преименуван во Дело ; после тоа работел како хонорарец.

Во 1973 година, Мустер се преселил во Минхен за да продолжи со кариера во анимација во Баварија филм. Откако Словенија прогласила независност, Мустер се вратил дома и некое време цртал карикатури за политички списанија "Маг" и "Репортер".

За својата работа, Мустер доби низа награди. Во 2014 година, Здружението на новинарите од Словенија му додели награда Борут Мешко за неговите достигнувања во илустрацијата и карикатурата. Исто така во 2014 година, тој бил награден со сребрен орден за заслуги за неговата пионерска работа во областа на стрипот и анимацијата од Претседателот на Словенија Борут Пахор. Мустер починал на 7 мај 2018 година во дом за стари лица во Нотрање Гориче, на возраст од 92 години[3].

Творештво

уреди

Мустер бил најпознат по неговите стрипови со ликовите Звиторепец, Трдоња и Лакотник; антропоморфна лисица, мудра желка и секогаш гладен простодушен волк. Ликовите се земени од словенечкиот фолклор. Во низата серии, авантурите на триото се одвивала ширум светот, во различни историски периоди, особено во Дивиот Запад, во иднината, па дури и во вселената. Епизодата во вселената од 1959 година предизвикала помал политички инцидент. > Некои сценарија навеле реални проблеми како што се зголемувањето на загадувањето, агресивно возење. сопствената куќа се потсмеваше на градежниот процес во Југославија во 60-тите години на минатиот век. Иако некои современици го критикуваа стилот на Мустер како „премногу американски“ и „премногу Дизниски“, тој сепак беше признат по неговиот уметнички талент. Стрипот беше неизмерно популарен кај децата и тинејџерите и со децении остана столб на весниците . Другите илустрации и стрипови на Мустер вклучуваат приказни за мечката Неева, Лупиница, Снешко, Последниот од мохиканците, Острострелец, Стезоследец и други. Тој беше исто така бил познат по својата работа во анимација, особено врз ТВ рекламите. Меѓу неговите најпознати дела беа зајачињата Цикчак и рекламите за Меркатор), гуми за џвакање Џунга Лунга и Вики крема. Додека бил во Минхен, Мустер соработувал со Аргентински карикатурист Гиљeрмо Мордило, создавајќи околу 400 кратки стори борди засновани на неговите ликови. Тој исто така работел на анимираните авантури на германскиот приватен детектив Ник Кнатартон[4].

Наводи

уреди
  1. Tina Lešničar. „Poslovil se je Miki Muster“. Delo.si. Посетено на 8 May 2018.
  2. Miki Muster
  3. Miki Muster je akademski kipar, ilustrator in animator ter največja legenda slovenskega stripa
  4. Vitez ropar

Надворешни врски

уреди