Меџ Гертруда Адам (6 март 191225 август 2001) — англиски сончев астроном.

Животопис

уреди

Таа била меѓународно позната по нејзинината работа за природата на сончевите зраци и нивните магнетни полиња.[1] Била предавач на Оксфордскиот универзитет на одделот за астрофизика од 1937-1979 година.[2] Таа била член на Кралското астрономско друштво.

Наводи

уреди
  1. Williams, Kay (10 September 2001). „Madge Adam“. The Guardian. Посетено на 16 April 2011.
  2. Haines, Catharine (2001). International women in science: a biographical dictionary to 1950. Santa Barbara, California: ABC-CLIO. стр. 2. ISBN 1-57607-090-5.