Џенерал моторс

американско индустриско претпријатие (1908-)
(Пренасочено од Џенерал Моторс)

Џенерал моторс (англиски: General Motors) — американско повеќеделно претпријатие, најголеми производител на автомобили во светот во поголемиот дел од XX и XXI век.

Џенерал моторс
ISINUS37045V1008 Уреди на Википодатоците
Дејноставтомобилство
Основано1908
ОсновачCharles Stewart Mott
William C. Durant Уреди на Википодатоците
СедиштеДетроит, Мичиген, САД
Опслужувани подрачја
Цел свет
Клучни личности
Вилијам К. Дјурант
Едвард Витакре
Производиавтомобили
Доход156.735.000.000 aмерикански долар (2022) Уреди на Википодатоците
Оперативен доход
10.315.000.000 aмерикански долар (2022) Уреди на Википодатоците
Нето-доход
9.934.000.000 aмерикански долар (2022) Уреди на Википодатоците
Вкупно актива208.300.000.000 aмерикански долар (2017) Уреди на Википодатоците
Вработени
204.000 (2009)[1]
ОдделенијаШевролет
Бјуик
Кадилак
ГМЦ
Мреж. местоGM.com

Историја уреди

Компнијата била основана во 1908 г. од Вилијам К. Дјурант со цел да се здружат неколку компании за автомобили, и набрзо ги опфатила производителите на автомобилите „бјуик“, „олдсмобил“ (прекинат во 2004 година), „кадилак“ и „оукленд“ (подоцна „понтијак“). ГМ ја презел компанијата Шевролет во 1918 г. и ја создал Џенерал мотор аксептанс корпорација (ГМАК) во 1919 г. До 1929 год ГМ ја преминала Форд моторс, за да стане водечки американски производител на автомобили и додала некои прекуокеански фирми, како Воксал во Англија. ГМ ја купила корпорацијата Електронски системи за податоци (ЕДС) во 1984 г., и во 1986 г. ја купила вионакста компанија Хјуз (преименувана во Хјуз елетроник корп). ГМ основал нова автомобилска дивизија, Сатурн, во 1984 г. за да се натпреварува со јапонските автомобили. Во своето фокусирање на автомобилската индустрија. ГМ го продала ЕДС во 1996 г., продала дел од Хјуз во 1997 г., и станала единствен сопственик на автомобилите „сааб“ во 2000 г.[2]

ГМ продажба на возила по држава на светско ниво 2008[3]
(илјадници)
Ранг
во ГМ
Држава Продадени
возила
Удел
во пазарот (%)
1   САД 2,981 22.1%
2   НР Кина 1,095 12.0%
3   Бразил 549 19.5%
4   Обединето Кралство 384 15.4%
5   Канада 359 21.4%
6   Русија 338 11.1%
7   Германија 300 8.8%
8   Мексико 212 19.8%
9   Австралија 133 13.1%
10   Јужна Кореја 117 9.7%
11   Франција 114 4.4%
12   Шпанија 107 7.8%
13   Аргентина 95 15.5%
14   Венецуела 91 33.3%
15   Колумбија 80 36.3%
16   Индија 66 3.3%

Наводи уреди

  1. „Company Profile“. General Motors. 2010. Архивирано од изворникот на 2007-09-25. Посетено на May 7, 2010.
  2. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, Скопје, 2005, книга 10, стр. 210
  3. „Going Global“. The New York Times. June 4, 2009. Посетено на June 6, 2009.