Мери Шервуд (англиски: Mary Sherwood; 31 март 185624 мај 1935) ― американски лекар, наставник и поддржувач на превентивната медицина, јавното здравје, женското здравје и грижата за децата. Таа играла витална улога во многу женски организации и клубови, а придонела и за многу медицински социјални движења во Мериленд и Балтимор[1].

НаводиУреди

  1. „Sherwood, Mary (1856–1935) - Dictionary definition of Sherwood, Mary (1856–1935) | Encyclopedia.com: FREE online dictionary“. www.encyclopedia.com. Посетено на 2016-12-10.