Мери Волстонкрафт

Мери Волстонкрафт (англ. Mary Wollstonecraft, 27 април 175910 септември 1797) е англиска писателка и феминистка, автор на „Одбрана на правата на жената“ и мајка на Мери Волстонкрафт Шели. Нејзиниот сопруг, Вилијам Годвин е еден од повидните атеисти во тој период и предвесник на анархистичкото движење.

Мери Волстонкрафт
Mary Wollstonecraft
Left-looking half-length portrait of a woman in a white dress
Мери Волстонкрафт од Џон Оупи, околу 1797
Роден/а27 април 1759(1759-04-27)
Спиталфилд, Лондон, Англија
Починат/а10 септември 1797(1797-09-10) (возр. 38)
Сомерс Таун, Лондон, Англија
Значајни делаОправданоста на женските права
Сопруг/аВилијам Годвин (в. 1797)
ПартнерХенри Фјузели
Гилберт Имлај
ДецаФренсис Фани Имлај
Мери Шели