Мемфис била древната престолнина на Анеб-Хеч , првата нома на Долниот Египет . Нејзините урнатини се наоѓаат во близина на градот Мит Рахина, 20 км јужно од Гиза.

Memphis
منف
Ruins of the pillared hall of Rameses II at Mit Rahina
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Egypt" does not exist
МестоMit Rahina, Giza Governorate, Egypt
ОбластLower Egypt
Координати29°50′41″N 31°15′3″E / 29.84472° СГШ; 31.25083° ИГД / 29.84472; 31.25083
ВидSettlement
Историја
ГрадителUnknown, was already in existence during Iry-Hor's reign[1]
ИзграденoEarlier than 31st century BC
Напуштено7th century AD
РаздобјеEarly Dynastic Period to Early Middle Ages
Службен назив: Memphis and its Necropolis – the Pyramid Fields from Giza to Dahshur
Тип:Cultural
Критериуми:i, iii, vi
Прогласено:1979 (3rd session)
Број86
Region:Arab States

Според легендата поврзана со Манетон, градот бил основан од фараонот Менс. Главниот град на Египет за време на Старото Кралство, останал важен град низ древната египетска историја.[2][3][4] Таа зазема стратешка позиција на отворот на делтата на Нил , и бил дом на трескави активност. Неговото главно пристаниште, Перу-нефер, заземал висока густина на работилници, фабрики и магацини кои дистрибуирале храна и стока низ античкото кралство. За време на својата златна ера, Мемфис напредувал како регионален центар за трговија и религија.

Се сметало дека Мемфис е под заштита на богот Пта , заштитник на занаетчиите. Неговиот голем храм , Хут-ка-Пта (што значи "Прилог на Ка на Пта"), била една од најистакнатите градби во градот. Се верува дека името на овој храм, изречен на грчки како Aἴγυπτoς (Ај-гип-тос) од историчарот Манетон, е етимолошко потекло на современото англиско име Египет .

Историјата на Мемфис е тесно поврзана со онаа на самата земја . Неговото пропаѓање се верува дека се должи на губењето на нејзиното економско значење во доцната антика, по зголемувањето на приморската Александрија . Нејзиното верско значење исто така се намалило по напуштањето на античката религија по Солунскиот едикт .

Урнатините на поранешниот главен град денес нудат фрагментирани докази за своето минато. Сочувани се, заедно со пирамидалниот комплекс во Гиза , како светско наследство од 1979 година. Мрежната страница е отворена за јавноста како музеј на отворено .

Топоним уреди

mn
n
nfrf
r
O24niwt
Мемфис (mn nfr)во хиероглифи

Мемфис имал неколку имиња за време на неговата историја од скоро четири милениуми. Неговото древно египетско име било Анеб-Хеч (преведено како "белите ѕидови"[5][6]).[7]

Наводи уреди

  1. P. Tallet, D. Laisnay: Iry-Hor et Narmer au Sud-Sinaï (Ouadi 'Ameyra), un complément à la chronologie des expéditios minière égyptiene, in: BIFAO 112 (2012), 381–395, available online
  2. Бард, Енциклопедија на археологијата на Стариот Египет , стр. 694.
  3. Мескел, Лин (2002). Приватен живот во Нов Ерусалим . Принстон Универзитет Прес, стр.34
  4. Шоу, Ијан (2003). Оксфордската Историја на Стариот Египет . Универзитет Оксфорд Прес, стр.279
  5. МТ Димит извади 14: 19GMT 1.10.11
  6. Мрежно место за етимологија -www.behindthename.com Преземено 14: 22GMT 1.10.11
  7. Национално географско друштво: Египетска карта за дополнување на Нил , произведена од Картографската дивизија.