Мелани Амаро

Мелани Ан Амаро (родена на 26 јуни. 1992) е пејачка родена на Британските Девствени Острови која победи во првата сезона на Икс Фактор (САД) во 2011 г., обезбедувајќи си музички договор со „Syco Music“ и „Епик Рекордс“ вреден 5 милиони американски долари долари.

Мелани Амаро
Биографски податоци
Родено имеМелани Ан Амаро
Роден(а)1992 јуни 26 (26-06-1992) (1994 г.)
Форт Лодердејл, Флорида, САД
ПотеклоТортола, Британски Девствени Острови
ЖанровиПоп, РнБ, соул, денс
ЗанимањаПејач
ИнструментиВокал, пијано
Период на активност2011–денес
ИздавачиЕпик Рекордс, Syco Music
СоработнициИкс Фактор (САД) 2011, финалисти
Мреж. местоmelanieamaroofficial.com

Ран животУреди

Амаро е родена во Форт Лодердејл, Флорида, а од своите три години, израсната е во Тортола, Британските Девствени Острови. Амаро била пратена на Британските Девствени Острови да живее со својата баба Катерина, откако нејзините родители Хиполито Амаро и Дебра Силвестер Амаро сфатиле дека немаат финансии за да ја одгледуваат. Амаро ги гледала своите родители само за летните и божиќните одмори. Исто така, таа има двајца браќа, Марк и Мајк, и помала сестра, Маја. Нејзината мајка Дебра се присеќа дека кога нејзината ќерка имала околу шест месеца, таа станувала во два часот по полноќ и почнувала да ѝ пее во нејзиното креветче. Покрај тоа, уште откако била многу мала, Амаро пеела низ својата куќа, користејќи чешел како микрофон. Мелани сфатила дека се вљубила во пеењето и актерството кога била околу единаесет години, и вели дека благодарна ѝ е на мајка ѝ што ја охрабрувала да го следи својот сон за пеење. Амаро никогаш не се пријавила на некој натпревар за пеење, но пеела на свадби, во цркви и други настани. Мелани заврши во средното училиште Plantation High School во 2010 година. Во март 2012 година, нејзиниот наставник по хор, Гари Ривенбарк, за кого таа вели дека е одговорен за оформувањето на нејзиниот глас, почина од лимфома на 48 години.

Музичка кариераУреди

2011: Икс ФакторУреди

Во јуни 2011 година, мајка ѝ ја убедила Амаро да се пријави на првата сезона на Икс Фактор САД. Првиот настап со песната "Listen" од Бијонсе Ноулс ѝ беше пред судиите: Сајмон Кауел, Пола Абдул, Никол Шерзингер и Ел.Еј. Откако стана една од 32та финалисти, ја изведе песната "Will You Be There" од Мајкл Џексон во куќата на судиите, пред својот ментор Кауел. Амаро првично не беше избрана да биде дел од 16те финалисти и беше елиминирана од категоријата на девојките. Сепак, две недели потоа, Кауел ја изненади во нејзиниот дом во Флорида, поканувајќи ја да се врати во натпреваарот откако одлучул дека направил "огромна" грешка со тоа што не ја задржал.

Амаро напредуваше на шоута во живо во категоријата на девојките на Кауел, заедно со Рејчел Кроу, Дру, Тиа Толивер и Симон Батл. Вклучувањето на Амаро го покачи бројот на натпреварувачите на 17 на првото шоу во живо. На 15 декември, Амаро влезе во финалето заедно со Крис Рене и Џош Краџик. Следната недела таа беше прогласена победник. Нејзината награда беше музички договор со продуцентските куќи Syco Music и Sony Music вреден 5 милиони американски долари, што воедно е и највредната гарантирана награда во историјата на телевизијата. Брзо по победата, продуцентската куќа на Sony Music - Epic Records изјави дека официјално потпишале договор со Амаро, којашто таму ќе работи заедно со Ел.Еј. Рид. Покрај договорот, Амаро исто така се појави и во рекламата на Пепси заедно со Елтон Џон, којашто се прикажуваше за време на Супер Бол XLVI на NBC.

Изведби на Икс ФакторУреди

Мелани Амаро ги изведе следниве песни на Икс Фактор:

Шоу Тема Песна Оригинален изведувач Колку пати била изведена песната Резултат
Аудиција Слободен избор "Listen" Beyoncé Нема одговор Помина
Bootcamp 1 Групен настап 1 "Run to You" Whitney Houston Нема одговор Помина
Bootcamp 2 Групен настап 2 "I Still Haven't Found What I'm Looking For" U2 Нема одговор Помина
Bootcamp 3 Соло настап Not aired Нема одговор Помина во куќата на судиите
Куќите на судиите Слободен избор "Will You Be There" Michael Jackson Нема одговор Елиминирана1
Шоу во живо 1 Слободен избор "I Have Nothing" Whitney Houston 17 Спасена од Сајмон Кауел
Шоу во живо 2 Слободен избор "Desperado" Eagles 7 Зачувана
Шоу во живо 3 Песни од филмови "Man in the Mirror" Michael Jackson 7 Зачувана
Шоу во живо 4 Рок "Everybody Hurts" R.E.M. 5 Зачувана
Шоу во живо 5 Благодарни на некого "The World's Greatest" R. Kelly 3 Зачувана
Шоу во живо 6 Песни од Мајкл Џексон "Earth Song" Michael Jackson 7 Зачувана
Шоу во живо 7 Денс музички хитови "Someone Like You" Adele 1 Зачувана
Песни - "спасете ме" "When You Believe" Mariah Carey & Whitney Houston 6
Полу-финале Песни од Пепси натпреварот "Hero" Mariah Carey 3 Зачувана
"Однесете ме до финале" песни "Feeling Good" Cy Grant 7
Финале Дуети со ѕвезди Duet "I Believe I Can Fly" with R. Kelly R. Kelly 3 Победник(1 место)
Победничка песна "Listen" Beyoncé 6
Божиќна песна "All I Want for Christmas Is You" Mariah Carey 1

^1 Мелани првично беше елиминирана но потоа ја вратија во шоута во живо.

2012–денес: По Икс Фактор, TrulyУреди

Амаро го издаде својот прв албум на крајот на 2012 година, на којшто има песни со поинаков стил од оној на кој публиката е навикната да го слуша од неа. Како дел од нејзината награда, рекламата на Пепси во која се појавува Амаро се емитуваше за време на Super Bowl XLVI на NBC‏‎. На рекламата, Амра пее и игра на песната "Respect", заедно со Елтон Џон, Флејвор Флејв и Ани Ајлонзех. Песната беше достапна за преземање почнувајќи од 2 февруару 2012 г., иако Амаро потврди дека таа нема да биде нејзиниот прв сингл. До 29 март 2012г. препреаната везија на "Respect" од страна на Мелани достигна трето место на Билборд денс/клуб листата. На 1 август испадна првиот сингл на Амаро наречен "Don't Fail Me Now", напишан од Ливи Френк и продуцирана од Родни Џеркинс. Нејзиниот прв албум ќе излезе на почетокот на 2013 г.. Мелани неодамна изјави дека РнБ пејачката Сиара ќе соработува со неа на албумот. На 19 октомври беше премиерата на спотот на Мелани за песната "Don't Fail Me Now" на нејзиниот официјален ВЕВО профил. На 6 декември таа настапуваше во живо на Икс Фактор.

ДискографијаУреди

АлбумиУреди

  • Truly (March 12, 2013)

СингловиУреди

Година Наслов Место на топ-листите Албум

US

Urban AC

R&B/Hip-Hop

Dance
2012 "Don't Fail Me Now" 8 Truly
"Love Me Now" 26 111
"Long Distance"

Други песни на топ-листитеУреди

Година Наслов Место на топ-листите Албум
US
Dance
2012 "Respect" 3 Песната не е на албумот

Награди и номинацииУреди

Година Здружение Категорија Работно место Резултат
2012 2012 Женска ѕвезда од реално шоу 2012 Female Reality Star Икс Фактор прва сезона САД Номинирана

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди