Мајдугури

главен град на сојузната држава Борно, Нигерија

Мајдугури (англиски: Maiduguri) или Јерва (Yerwa) — главен град на сојузната држава Борно во Нигерија. Тој е дом на два пазара, музеј и аеродром. Градеот ги има едни од најдобро опремените универзитети и болници во Нигерија. Фудбалскиот клуб Воини на ел-Канеми е од овој град.

Мајдугури
Maiduguri
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Нигерија" does not existМестоположба во Нигерија
Координати: 11°50′N 13°09′E / 11.833° СГШ; 13.150° ИГД / 11.833; 13.150
Земја Нигерија
Сој. дражваБорно
Население (2007)
 • Вкупно1,197,497
 проценка

На 8 февруари 2006 имаше протести и бунтови против постерите на Мухамед публикувани во данскиот весник Јиландс-Постен, кои оставија околу 16 жртви. Единаесет цркви беа запалени за време на протестите.

Градот лежи на крајот на железничката линија за Порт Харкурт.

Познат е по многуте напади од страна на терористичката организација Боко Харам.

Надворешни врски

уреди