Матео Талјариол

италијански мечувалец

Матео Талјариол (италијански: Matteo Tagliariol, (р. 7 јануари 1983 во Тревизо) е италијански мечувалец. Талјариол го освоил златниот медал во дисциплина меч во машка конкуренција на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг.

Матео Талјариол со претседателот Џорџо Наполитано
Олимписки медали
Натпреварувач за  Италија
Мечување во машка конкуренција
Олимписки игри
Злато Пекинг 2008