Масанобу Фукуока

Масанобу Фукуока (福岡 正信 Fukuoka Masanobu; 2 февруари 191316 август 2008) — јапонски селанец, земјоделец, филозоф и микробиолог, основач на школа за природно полјоделство.

Масанобу Фукуока
Масанобу Фукуока во 2002 година
Роден(а)2 февруари 1913(1913-02-02)
Иј, Јапонија
Починал(а)16 август 2008(2008-08-16) (возр. 95)
НационалностЈапонец
Занимањеземјоделец, фармер, автор
Познат(а) пофилозофија, земјоделство
Значајни делаРеволуцијата на една сламка
НаградиРамон Магсејсеј

Масанобу Фукуока бил веројатно еден од најзначајните теоретичари на полјоделство, кои се појавиле во нашето време. Неговиот пристап на полјоделството, неговата исхрана и неговата животна филозофија започнале редица на движења и отвориле еден сосема Нов Свет – светот на природното полјоделство.

Засновајќи ја својата теорија и пракса врз четири основни принципи: без обработка (орање или копање), без ѓубре или компост, без плевење и без хемикалии, и водејќи сосема нов пристап до полјоделството (на пример: сеел пред жетвата), Фукуока укажал на правецот по кој полјоделството би требало да оди, доколку сакаме оваа планета да биде дом и за потомците. Докажал дека без современите полјоделствени мерки можат да постигнат ист придонес како и со нив. Исто така, покажал со личен пример како човечката исхрана може да се подреди во природни текови.

НаградиУреди

ДелаУреди

 
Насловната страница на книгата Револуцијата на една сламка
  • Природниот пат на земјоделството (The Natural Way of Farming. Translated by Frederic P. Metreaud. Tokyo and New York: Japan Publications, 1985)
  • Револуцијата на една сламка (The One Straw Revolution. Translated by Chris Pearce, Tsune Kurosawa, and Larry Korn. Emmaus, Pennsylvania: Rodale Press, 1978)
  • Враќање кон природата (The Road Back to Nature. Translated by Frederic Metreaud. Tokyo and New York: Japan Publications, 1987)

НаводиУреди

  1. "The 1988 Ramon Magsaysay Award for Public Service“. Архивирано од изворникот на 2010-05-29. Посетено на 2017-08-31.